MUAY THAI

Muay Thai – nazywany przez niektórych Boksem Tajskim, jest pochodzącą z Tajlandii najbardziej kontaktową odmianą sportu walki w tzw. stójce. Sport ten kładzie bardzo duży nacisk na wykorzystanie w walce pracy w klinczu. Możliwe jest w nim zadawanie wszystkich uderzeń bokserskich oraz wszystkich kopnięć kickboxerskich. W Muay Thai zawodnicy mogą uderzać łokciami i kolanami co bardzo sprawdza się w samoobronie jak i we współzawodnictwie w MMA. Muay Thai jest formuła walki wyłącznie full contact, gdzie zawodnicy mogą zadawać uderzenia z pełną siła, a ich głównym celem jest wygranie walki przez nokaut. Najbardziej punktowane są mocne i efektywne techniki sprawiające u przeciwnika wyraźne osłabienie i zniechęcenie do dalszej walki.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy cechami wyróżniającymi boks tajski na tle innych popularnych stylów jest szerokie użycie uderzeń łokciami i kolanami (w formule amatorskiej na łokcie, kolana i korpus są zakładane ochraniacze, w walkach zawodowych są one nieosłonięte). Tego rodzaju uderzenia niejednokrotnie skutkują szybkimi nokautami.
W Muay Thai kładzie się również szczególny nacisk na używanie niskich kopnięć okrężnych. Podstawą stylu jest niskie kopnięcie w udo (z angielskiego zwane low kick). Posiada ono dużo wariantów – m.in. jako kopnięcie opadające z góry w dół. Wykonywane jest z mocnym dokręceniem ciała, a nawet obrocie zawodnika po nietrafieniu celu. Powierzchnią kopiącą jest w nim goleń, rzadziej stopa.

Boks tajski przywiązuje dużą wagę do klinczu, czyli walki w zwarciu. Jest to łatwo rozpoznawalny element boksu tajskiego. Pozycja walki jest głównie frontalna, ręce trzyma się szerzej niż w bokserskiej gardzie, dzięki czemu trudniej złapać w klincz. Dozwolone są przechwyty kopnięć, obalenia i podcięcia, natomiast zabronione rzuty, jakie się stosuje w judo. Słabością boksu tajskiego jest brak walki parterowej, duszeń i dźwigni.

Początkowo ciosy bokserskie były słabością muay thai, gdyż kładziono większy nacisk na techniki nożne. Obecnie są szeroko spotykane. Co więcej, mistrzowie muay thai niekiedy zostają mistrzami świata w boksie zawodowym.